Biografia artystyczna

Jestem artystą plastykiem z pasji i zawodu...

Sztuką zajmuję się odkąd pamiętam, od najmłodszych lat nie ruszałam się nigdzie bez notesu i kredek, w szkole podstawowej chodziłam na zajęcia do Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach. Moja edukacja w POP trwała 5 lat, z tego okresu najmilej wspominam zajęcia projektowania graficznego z Mirosławem Pilarzem oraz kompozycji i malarstwa z Alojzym Śliwką.

W 1991 roku zostałam przyjęta na kierunek tkactwa artystycznego do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. Tam dopiero zaczęła się konkretna nauka! Kilkanaście godzin tygodniowo zajęć artystycznych - malarstwa, rysunku, tkactwa, projektowania, no i przedmioty ogólne.

Malarstwa i rysunku uczyłam się w pracowni mgr Sabiny Król. W 1997 zdałam maturę oraz dyplom z przedmiotów artystycznych, kończąc liceum z tytułem plastyka w zakresie form użytkowych ze specjalnością tkactwa artystycznego.

W 1999 roku po raz pierwszy zawitałam do Grupy "Konar" w Rydułtowach i tak już w "konarze" zostałam do dziś. Tam też poznałam m.in. Honoratę Sordyl - poetkę, z inicjatywy której odbyła się moja pierwsza wystawa indywidualna.

Po liceum niestety czuje się przesyt tematyki typu studium postaci czy martwej natury... więc zaczęłam malować kwiaty... taki też był tytuł tej pierwszej wystawy, która miała miejsce w 1999 roku Raciborzu.

W tym samym roku rozpoczęłam studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Filia w Cieszynie. Na studiach zainteresowała mnie grafika warsztatowa więc zdecydowałam się na taką specjalność. Studia ukończyłam w 2004 roku uzyskując dyplom magistra wychowania plastycznego, Dyplom artystyczny z grafiki zrealizowałam pod kierunkiem prof. Eugeniusza Delekty zaś pracę magisterską w zakresie kulturoznastwa i historii sztuki pod kierunkiem dr Ryszarda Solika.

Obecnie uprawiam malarstwo (olej, akryl, akwarelę), grafikę (techniki druku wklęsłego i wypukłego) i ceramikę od czasu do czasu rysunek czy instalacje plastyczne.

 

W malarstwie interesuje mnie przede wszystkim kolor i światło... dlatego maluję abstrakcje...grafika to temat jazzu i technika wklęsłodruku która na dłużej zagościła w mojej twórczości, zaś ostatnio poświęcam czas na rozwój w dziedzinie ceramiki i dekoracji wnętrz.

 

Od 1999r swoje prace prezentowałam na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (patrz zakładka exhibitions) min. w Rybniku, Gliwicach, Katowicach, Racibórzu, Bielsku-Białej, Warszawie oraz w Republice Czeskiej (Ostrava, Orlova), Niemczech (Remagen), otrzymałam również kilka nagród i wyróżnień.

Prace mojego autorstwa znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

NAGRODY:

Nagroda Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego za pracę graficzną „Wodzisławski Rynek” 2003

I nagroda w dziedzinie malarstwa – Wodzisławiu Śląskim 2003r

Wyróżnienie w dziedzinie malarstwa – Strumień 2001

Wyróżnienie w dziedzinie grafiki – konkurs im. Van Gogha w Rybniku 2001r

I nagroda w dziedzinie grafiki – Wodzisławiu Śląskim 2001r

II nagroda w dziedzinie grafiki – Wodzisławiu Śląskim 2000r

Wyróżnienie w dziedzinie malarstwa – konkurs im. Van Gogha w Rybniku 1999r

Wyróżnienie w dziedzinie malarstwa – Strumień 1999r

Wyróżnienie w dziedzinie rysunku na III Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Liceów Plastycznych 1997r

 

WAŻNIEJSZE WYSTAWY z lat 2007-2012:

2012 listopad/grudzień premiera "SILESIAN WINDOWS" Rybnik Galeria Sztuki RCK - wystawa interdyscyplinarna

2012 styczeń/luty „ILUMINACJE” Czechy, Orlova – wystawa malarstwa

2011 listopad/grudzień Warszawa, Galeria ZADRA – wystawa pokonkursowa/ zbiorowa

2011 czerwiec/sierpień BIELSKI FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH Bielsko-Biała, BWA/zbiorowa

2011 styczeń „ILUMINACJE” Rybnik, Galeria w Browarze – wystawa malarstwa wpisana do Kalendarza Wydarzeń Kulturalnych Województwa Śląskiego

2010 grudzień „ART ANGEL” Rybnik, Galeria Kolumnowa / zbiorowa

2010 styczeń Czechy, Bohumin/ zbiorowa

2009 lipiec/sierpień "JAM SESSIONS" Niemcy, Villa HEROS in Remagen / zbiorowa

2009 maj "ILUMINACJE" Gaszowice, Galeria w Piecu - wystawa malarstwa

2008 listopad/grudzień Warszawa, Galeria ZADRA - wystawa pokonkursowa/ zbiorowa

 

2007 listopad "MORZE JAZZU" Rybnik, Rybnickie Centrum Kultury - wystawa grafiki, malarstwa i instalacja „Morze-Może” – wystawa towarzysząca Silesian Jazz Meeting

Ostatnio zmieniany sobota, 22 marzec 2014 19:17
Click me

Współpraca

Info

Kontakt

tomas ARTE

Beata Tomas

 

phone:

+48 600 568 823

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.